+38 (099) 617-62-04
congressulpga@i.ua
+38 (096) 329-22-83
uasg@i.ua
Укр

ОБСТАВИНИ НЕПЕРЕБОРНОЇ СИЛИ VS ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Який пакет документів необхідно подати для одержання сертифіката про форс-мажорні обставини? Чи може заявник самостійно його підготувати? Підготувати потрібні документи нескладно, враховуючи, що заявник як ніхто краще знає про свої зобов’язання.

Торгово-промислова палата України визнає обмежувальні заходи у зв’язку з поширенням хвороби COVID-19 форс-мажором, які унеможливлюють виконання зобов’язань. Водночас ми наголошуємо, що визнання тих чи інших умов обставинами непереборної сили не звільняє автоматично фізичних чи юридичних осіб від відповідальної за невиконання встановлених договірних умов, а лише може надати відтермінування їх виконання.

«Ми закликаємо всіх поставитись із розумінням та гідністю до умов, із якими сьогодні стикнувся весь світ. Співпрацюйте з вашими контрагентами та спільно шукайте цивілізовані та відповідальні шляхи вирішення ситуацій із різними точками зору», – зазначає президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков.

Він додав, що ТПП радить застосувати нині саме переговорну процедуру врегулювання відносин між сторонами договорів шляхом укладання відповідних доповнень щодо перенесення строків зобов’язань, що в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не буде потребувати засвідчення форс-мажорних обставин ТПП України.

У разі, якщо переговори не дадуть очікуваного результату і буде прийнято рішення про необхідність засвідчення форс-мажорних обставин та отримання відповідного сертифіката ТПП, то слід володіти наступною інформацією:

1) підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше таких обставин, перелічених у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», або передбачені у застереженні до договору;

2) обставини непереборної сили засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному договору, податковому обов’язку, угоді чи контракту окремо;

3) фізичні особи подають відповідні заяви особисто із підписом, юридичні особи – за підписом керівника організації з відбитком печатки або за його дорученням – довіреною особою;

4) до кожної окремої заяви додається окремий комплект документів;

5) відповідно до міжнародної практики, перш за все визначатиметься, як саме обставина форс-мажору, в тому числі карантин, обмежує виконання певного зобов’язання;

6) заяви приймають Торгово-промислова палата України та відповідні уповноважені регіональні ТПП.

 Засвідчення форс-мажорних обставин відбувається відповідно до затвердженого ТПП регламенту. Нині триває процес спрощення процедури розгляду для суб’єктів малого підприємництва, яким введення карантину унеможливило виконання зобов’язань за договорами оренди.

Торгово-промислові палати постійно надають безкоштовні консультації і роблять усе, аби максимально спростити цей процес. 

Звертаємо увагу, що вся загальна інформація розміщена на сайті ТПП України у розділі «Послуги – Засвідчення форс-мажорних обставин». Тут є форми заяв та зразки їх заповнення, а також тарифи, рахунок та акти (https://ucci.org.ua/services/zasvidchennia-fors-mazhornikh-obstavin).

Крім того, враховуючи складну ситуацію, в якій опинились більшість підприємців  на території України у зв’язку карантином, введеним Кабінетом Міністрів України, та запровадженням обмежуючих заходів у відповідних сферах, ми спростили процедуру подання заяви. 

Більшість звернень, які ми одержуємо, пов’язані з неможливістю виконання договірних зобов’язань. Якщо ваш випадок тотожний, то  в такому разі вам знадобиться  мінімальний пакет документів:

✔️відповідна форма заяви, підписана керівником підприємства (https://ucci.org.ua/zaiavi-pro-zasvidchiennia-fors-mazhornikh-obstavin);

✔️копія договору;

✔️копія наказу (розпорядження) у зв’язку з необхідністю припинення діяльності на підставі відповідних нормативно-правових актів;

✔️повідомлення (сповіщення іншої сторони). 

Надсилати документи слід в електронному варіанті на електронну адресу: ucci@ucci.org.ua

LPG – безпечний, універсальний, доступний