+38 (099) 617-62-04
congressulpga@i.ua
+38 (096) 329-22-83
uasg@i.ua
Укр

Комунально-побутовий сектор LPG

ПРАВИЛА ДОСТАВКИ УСТАНОВКИ І КОРИСТУВАННЯ

Побутові балони під скраплений газ.

Місткість побутових балонів під скраплений газ коливається від 100 мл . ( Балончики разового використання) до 50 л . ( Найбільш широко використовуваний побутової балон багаторазового використання). В Україні, згідно стандартам, у вживанні знаходяться побутові балони місткістю : . 5 л; 27 л . ; і 50 л.

Балони під скраплений газ виготовляють в суворій відповідності з технічними умовами на сталь. Це гарантує досягнення всіх необхідних експлуатаційних характеристик. В Україні балони виготовляють відповідно до ГОСТ - 15860 - 93, на верхній сферичній частині кожного балона повинні бути вибиті і чітко видно наступні дані:

1. товарний знак підприємства-виробника; 
2. номер балона;
3. фактична маса порожнього балона ( кг);
4. Дата (місяць рік) виготовлення і рік наступного посвідчення; 
5. робочий тиск; 
6. пробний гідравлічний тиск; 
7. місткість балона (л); 
8. клеймо ВТК.

Забороняється експлуатувати балони, на яких вибиті не всі дані.

Балони під скраплений газ складаються з циліндричної частини з поздовжнім зварним швом, верхнього нижнього ( донного ) ковпаків, приварюваних круговим швом. Ковпаки мають тороідальну, еліпсоїдними або сферичну форму. Товщина стінок балонів в середньому повинна становити 3 - 4 мм. Матеріал - сталь з вмістом вуглецю 0,2 % і межею міцності на розтягування 448,2 МПа.

Вельми відповідальні операції при виготовленні балонів - термічна обробка швів ; видалення шлаку і окалини за допомогою піскоструминної продувки або кислотного травлення ; цинкування і подальша забарвлення .

Шви зварюються автогеном або електрозварюванням з обдуванням балона повітрям. Після зварювання піскоструминна обробка поверхні і зачищення, що сприяє підвищенню якості цинкування.

Балони можна використовувати індивідуально (один балон обслуговує декілька агрегатів ) або батарейних (два або кілька балонів під'єднують до загального колектору - гребінку для забезпечення більшої витрати зрідженого газу на комунально- побутові потреби.

Манжети і опорні кільця.

Для захисту балонів від механічних пошкоджень вельми часто застосовують обіддя, кільця і ​​ковпаки. Опорні кругові кільця в поєднанні з ободами привареними до верхньої частини балонів, дозволяють перевозити їх у вертикальному положенні. Ковпак, накручуються на вентиль, оберігає останній від забруднення, корозії, ударів. Його використовують повсюдно. Ковпаки можуть бути сталевими або пластмасовими вони мають у нижній частині різьблення і навертаються на вентиль.

Регулятори тиску та прилади контролю за витратою газу.

Підвищений тиск стислих газів, що знаходяться в балоні, перед подачею їх на побутові газоспалюючі прилади повинен бути знижений практично до атмосферного. Ця операція здійснюється за допомогою регулятора тиску ( редуктора). Усі без винятку балони обладнані вентилем або клапаном які повинні забезпечити помірний відбір газової і швидку заливку рідкої фаз зрідженого газу.

Регулятори тиску.

Редуктор типу " РДГ " Редуктор типу " Балтика"

Зазвичай конструкція регулятора тиску дозволяє в одну стадію зниження тиску до рівня тиску газової фази зрідженого газу ( 2,5 - 5 кПа ) на виході з балона.

Пристрій редукторів практично універсально, але все ж існує достатня числа не взаємозамінних балонних вентилів і редукторів. Тому в нашій країні, відповідними стандартами прийняті до використання два типи редукторів "Балтика " і " РДГ " . Це обумовлено тим, що в балонах використовуються на Україні в якості запірної арматури використовується або вентиль, на який накручується редуктор типу " РДГ ", або клапан - у цьому випадку використовується редуктор типу " Балтика" .

Принцип, що використовується в регуляторах тиску всіх типів, полягає в наступному.


1 діафрагма;
2, 3 пружини відповідно регулятора і поворотна;
4, 10 отвори відповідно випускне і впускне;
5, 6 супорт і шпиндель діафрагми;
7 важіль;
8 корпус. . 1 перемикач відкр/закр.;
2 вихідний отвір;
3 діафрагма другого ступеня;
4 діафрагма першого ступеня;
5 кульова муфта.

Чутлива навантажена діафрагма під дією, з одного боку, надлишкового тиску газової фази, а, з іншого боку - пружини відкриває або закриває впускний отвір клапана. Діафрагма підпирається пружиною, регулюючої тиск. Таким чином, редуктор може налаштовуватися на закриття при будь-якому тиску . Будучи відрегульованим на певний вихідний тиск, такий редуктор буде витримувати його незалежно від коливань вхідного тиску та зміни відбору газу.

Вентилі для балонів під скраплений газ.

У уникнення витоку газів на балонах повинні передбачатися або голчасті або кульові запірні вентилі, угвинчується в верхню бобишку балона, або клапани. Останні дуже компактні, не виступають за межі ніш і гнізд, передбачених на балоні, гарантують закриття балона при відсутності на ньому редуктора, але для наповнення балона з таким клапаном потрібен спеціальний перехідник.

Манометри.

Манометри, встановлені на балонах або редукторах, дозволяють стежити за витратою газу. Вони необхідні при перевірці системи на щільність, контролі за роботою клапанів безпеки або звільнення балонів для проведення випробування. Манометри для виміру тиску зазвичай бувають анероидного типу, тобто працюють від металевої гармоніковий мембрани, що коливається при зміні мембрани.

Рукава.

Рукава, що з'єднують балони з газовою мережею і газовикористовуючим обладнанням, можуть виконаються з синтетичної гуми у відповідності з діючими стандартами . Ідеальний варіант - використання двошарових посилених рукавів з внутрішнім шаром з нітрилу, який добре протистоїть старінню, а синтетична гума при впливі вогню обвуглюється тільки зовні і не плавиться.

При приєднанні балонів до такого устаткування, як кухонні плити, водонагрівачі й опалювальні пристрої застосовують рукава низького тиску діаметром 8 мм. Їх під'єднують до стандартних штуцерів, наявними відповідно у редуктора і газоспоживаючого приладу . Для надійності під'єднання на обох кінцях рукавів маються затискні хомути .

Техніка безпеки при роботі з балонами.

Вимоги до техніки безпеки при роботі з балонами зі зрідженим газом регламентуються " Правилами будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском".

Газові прилади з балонами повинні з'єднаються по найкоротшому шляху, і рукава повинні бути суцільними, добре захищеними і доступними. Як показує практика, дотримання елементарних правил і вимог може гарантувати повну безпеку при використанні балонів із зрідженим газом.

При їх використанні необхідно дотримуватися наступних основних правил :

1. стежити за щільністю закриття вентиля;
2. витрачати газ з балона до залишкового тиску не менше 0,05 МПа; 
3. не допускати нагрівання балонів сонячними променями або іншими джерелами тепла;
4. перед приєднанням редуктора до балона продути вентиль, відкриваючи його на короткий час;
5. не виробляти вогневі роботи в безпосередній близькості від балонів зі скрапленим газом; 
6. не розміщувати балони зі скрапленим газом у підвалах або нижче рівня землі;
7. при виявленні витоку газу негайно припинити роботу і закрити вентиль. Якщо витік відбувається з вентиля, то балон повинен бути винесений на піднесене продувається вітром місце і газ повинен бути випущений з балона;
8. своєчасно проводити переатестацію балонів.

Види балонів

На ринку існують такі типи балонів:

80 літрові, 50 літрові, 27 літрові і 5 літрові.

Кожний з цих видів використовується для різних цілей. Так, наприклад, 80літрові балони частіше всього застосовуються для опалення невеликих житлових і виробничих підприємств і для промислових потреб, а також в будівництві, 50 літрові балони – в будівництві, для побутових цілей і т. п., 27 літрові балони користуються найбільшою популярністю в побуті, а також для автонавантажувачів, а 5 літрові балони незамінні для приготування їжі на дачі, в поході, в далекі поїздці і на присадибній ділянці.

Нижче наведені технічні характеристики балонів

Вид балону Робочий тиск, МПа Випробувальний тиск, МПа Руйнівний тиск, МПа, не менше Обєм л. не менше Маса скрапленого газу (пропану), кг. Не більше Маса порожнього балону, кг Товщина стінки корпуса балону, мм Висота, мм. Не більше Діаметр мм. Температура експлуатації °С

80 l

1,6

3,0

5,0

80

33

30,0±10%

3,0

1175

318+2,0  

Від -40 до +45        

50 l            

1,6               

2,5

5,0          

50             

21,2

22,0±2,2

3,0

1015 

299+3,0  

Від -40 до +45             

27 l

1,6               

2,5

5,0          

27             

11,4

14,5±1,4

3,0

590 

299         

Від -40 до +45             

5 l            

1,6               

2,5

5,0          

5             

2

4,0±0,4   

3,0

295 

222+2,0  

Від -40 до +45             

В процесі наповнення балону перші порції скрапленого газу швидко випаровуються і заповнюють весь його об’єм балону, створюючи в ньому відповідний тиск. При зменшені тиску газ миттєво випаровується. Випаровування скрапленого газу в балоні продовжується до тих пір, поки пари, які утворилися не досягнуть насичення. Отже, якщо скраплений газ в рідкому стані повністю заповнює балон і температура продовжує збільшуватися, то тиск буде швидко рости, і це може привести до руйнування балону.

Тому балон заповнюється рідким скрапленим газом лише на 85% свого об’єму.

У зв’язку з цим необхідно відмітити, що всі побутові балони повинні заповнюватися за вагою газу на спеціальному обладнанні. Категорично забороняється заправляти балони на автомобільних газових заправ очних станціях.

Congress ULPGA
Українська Асоціація скрапленого газу, рішенням Загальних Зборів учасників УАСГ 14.07.2015 року, започаткувала проведення власного щорічного Конгресу Української Асоціації скрапленого газу «Congress ULPGA».
LPG – безпечний, універсальний, доступний