+38 (099) 617-62-04
congressulpga@i.ua
+38 (096) 329-22-83
uasg@i.ua
Укр

Результати круглого столу на тему: "Акцизна політика в державі по відношенню до нафтопродуктів в 2020 році"

Українська Асоціація скрапленого газу надіслала в Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики ВР матеріали за результатами круглого столу. 13 листопада, готель «Київ». Українська Асоціація скрапленого газу провела круглий стіл на тему: "Акцизна політика в державі по відношенню до нафтопродуктів в 2020 році".

Українська Асоціація скрапленого газу надіслала в Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України матеріали за результатами круглого столу.

13 листопада, готель «Київ». Українська Асоціація скрапленого газу провела круглий стіл на тему: "Акцизна політика в державі по відношенню до нафтопродуктів в 2020 році".
Обговорювалися останні ініціативи по можливому збільшенню акцизів на скраплений газ та відповідно зменшення на бензин. На круглому столі були присутні закордонні експерти з питань податків, представники міністерств, відомств та галузевих Асоціацій, учасники ринку нафтопродуктів, виробники галузі та ЗМІ.

Учасники ознайомились з матеріалами, які надали європейські та українські експерти по акцизній політиці в Європі та Україні. В доповідях були висновки та аналітична інформація стосовно досвіду світу та України по відношенню до податків на скраплений газ.
Глобальне світове споживання Автогазу за останні роки неухильно зростає та має досягти найбільшої відмітки в 27 мільйонів тон в 2019 році. Україна входить в п’ятірку лідерів таких країн як Корея, Туреччина, Росія, Польща.

Генеральний директор Liquid Gas Europe (Європейська Асоціація LPG) Самуель Маубанк вважає, що головна причина чому уряди багатьох країн активно заохочують використання Автогазу та інших альтернативних видів палива - це навколишнє середовище та економічні переваги Автогазу. Ставки акцизного збору на паливо в світі значно різняться по країнах. Немає єдиної моделі або підходу до формування та реалізації державної акцизної політики. Відповідна стратегія для кожної країни залежить від конкретних національних обставин. Але тільки збалансованість податків дає реальну підтримку паливним секторам, що регламентує Директива 2003/96/ЄС «Про реструктуризацію системи ЄС щодо оподаткування енергоносіїв та електроенергії». Україна має забов’язання імплементувати цю директиву.

В Україні обсяги споживання Автогазу зростають щороку в середньому на 8%. Збільшення використання відбувається завдяки відносно збалансованій акцизній політиці. Головним аргументом, який представив на обговорення виконавчий директор Української Асоціації скрапленого газу LPG Олег Широков є можливі негативні наслідки необгрунтованих змін в податковому законодавстві і це перш за все стосується пересічного українця, який використовує скраплений газ. Розрахунки, які були приведені показують, що після збільшення акцизів на LPG з 52 до 136 Євро за 1000 л споживач отримає збільшення ціни на газ на 5 грн, при цьому українцям такі зміни обійдуться до 10 млрд.грн. додаткових витрат. Автовласник зробив свій вибір, але вартість Автогазу більше 60 % вартості бензину може спонукати відмовитись від Автогазу.

Крапка прийняття рішення відмови від використання Автогазу в Україні у 2020 році


Представники профільної газомоторної Асоціації України зазначили, що в країні нараховано приблизно 2,5 млн. автогазових автомобілів. Маємо тенденції переходу з кількості ГБО в якість. Прийшов період змін поколінь ГБО. Єдиний урядовий захід на підтримку інвестування в переобладнення авто– це збалансована податкова політика стосовно акцизного збору. Політика на збільшення роздрібних цін може призвести до непорозуміння споживачів в державі та обмеження прав громадян вибирати дешевший вид палива.

В інформації, яку надала УАСГ зазначено, що використання саме Автогазу в Україні останнім часом значно збільшилось, зростання обсягів реалізації продукту відбувається завдяки відносно сприятливим цінам на заправних станціях та низькій вартості переобладнання бензинових автомобілів для роботи на обох видах палива.
Автовласники, яких чимало в Україні, мають можливість переобладнувати автомобілі, при цьому вигода водіїв не тільки в тому, що ГБО обіцяє істотну економію витрат на паливо, а громадяни мають право на додатковий бонус — вартість установлення ГБО можна включити до податкової знижки та повернути частину сплаченого за рік ПДФО. Знижка на встановлення ГБО передбачена п.п. 166.3.7 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Цим підпунктом встановлено право платника податків включити до податкової знижки суму коштів, сплачених ним у зв’язку з переобладнанням свого транспортного засобу на використання у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.

На кінець 2019 року буде нараховано 3 800 станцій що продають Автогаз, по всій країні. Єдиним урядовим заходом на підтримку Автогазу як соціального продукту має бути збалансована податкова політика стосовно акцизного збору на Автогаз, порівняно з бензином та дизельним паливом. У 2017-19 роках податок склав в середньому 1.55 гривні за літр, у порівнянні з 3,02 для дизельного палива та 5,33 для бензину.

Акцизні податки в Україні з 2017 року в порівнянні з європейською директивоюУчасники столу зазначили, що суспільство та учасники ринку стурбовані через проблеми, які склалися на окремо взятому нафтопереробному заводі УКРТАТНАФТА з реалізацією бензину. Відсутність конкурентноздатної продукції, яка має конкурувати з імпортним бензином спонукає менеджмент заводу шукати єдиний вихід з кризи через збільшення акцизів на скраплений газ. Були підтримані ініціативи, що в найближчий час УАСГ виступить з пропозиціями яким чином захистити вітчизняних виробників за допомогою відкритих державних важелів.

За результатами столу Українська Асоціація скрапленого газу надіслала в Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України пакет матеріалів та висновків:
1. Українські споживачі палива повинні мати можливість платити за км. пробігу вдвічі менше - і це їх право.
2. Забезпечення сприятливої ціни для Автогазу вимагає набагато більш низької ставки акцизного податку щодо звичайних автомобільних палив. Це зараз актуально тому, що в Україні є окремі представники паливного ринку, які своїми пріоритетами вважають збільшення таких ставок в рази і це реальна загроза не тільки для розбалансування ринку, але й може призвести до підриву паливної безпеки країни.
3. Суспільство має чітко розуміти встановлені державою пріоритети через державну паливну стратегію, а саме податкові ставки і правила, які в повній мірі мають враховувати соціальні і екологічні вимоги споживачів. Будь-яка зміна податкового навантаження повинна бути обґрунтована і донесена суспільству як необхідний крок.
4. Україна зобов'язана дотримуватися правових актів, запропонованих Європейською Комісією та прийнятих Європейським Парламентом та Радою ЄС, директив та положень ЄС в частині оподаткування енергоносіїв.
5. Ставки акцизу на 2020 рік не можуть бути змінені та мають бути залишені на рівні 2019 року за відсутності чітких розрахунків та аргументів.
6. Програма з наповнення бюджету, яка була запропонована через комплекс проектів СЕАРП, ліцензування, встановлення систем додаткового обліку коштувала бізнесу сотні мільйонів гривень і має бути завершена та дати результати в боротьбі з тіньовим ринком.
7. Видобуту українську нафту та газ реалізовувати тільки на прозорих аукціонах.
8. Створити робочу групу, яка має надати суспільству відповідь чому Укртатнафта не може конкурувати з імпортними бензинами (Литва, Білорусь), яких в структурі споживання нараховується до 70 %.
9. Використовувати стимулюючі заходи для стабілізації роботи вітчизняної переробки такі як: поетапне квотування імпорту бензину, введення додаткових загороджувальних мит.
10. Об’єднати зусилля учасників ринку в боротьбі з тіньовим виробництвом нафтопродуктів, які створюють реальну загрозу вітчизняному виробництву.

LPG – безпечний, універсальний, доступний