Урядовий законопроєкт №7668 пропонує внести зміни до Податкового кодексу України, якими встановлюються на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, ставки акцизного податку на бензини моторні, важкі дистиляти та інші нафтопродукти, скраплений газ, бутан, ізобутан в розмірі 100,00 євро за 1000 літрів. У березні його було скасовано на період воєнного стану.
Для скрапленого газу це навіть не часткове відновлення ставки акцизного податку, як для бензину та дизелю - це збільшення у 2 рази ставки податку.
За висновками ініціаторів проєкту встановлення таких ставок дозволить, зокрема, збільшити надходження до Державного бюджету України від акцизного податку щонайменше на 3,5 млрд гривень щомісячно виходячи з теперішніх темпів імпорту.
Проведене попереднє засідання робочої групи в Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики з обговорення законопроєкту №7668, в якому Асоціація УАСГ взяла активну участь, засвідчило, що питання перегляду ставок акцизів протягом останніх років не має жодного економічного обґрунтування, коли ставки акцизу на різні види пального пропонують встановити на одному рівні. А значне збільшення ставки акцизного податку на скраплений газ призведе до обмеження його споживання незаможними верствами населення через зростання роздрібних цін, що є неприпустимим особливо під час воєнного стану та принаймні протягом 3 років після його завершення.
В Асоціації УАСГ вважають, що пропозиція встановити запропоновані проєктом №7668 ставки є неприйнятною, оскільки після збільшення акцизів на пропан-бутан споживач отримає збільшення ціни на 1 літр на 4-5 грн.
Треба також врахувати, що за останні 8 років пропан-бутан, як альтернативний вид пального, все ширше використовується промисловими та побутовими споживачами, що значно скорочує їх витрати.
За даними Асоціації УАСГ сьогодні понад 800 підприємств використовує скраплений газ у виробництві власної продукції. Вони розподілені на кілька груп: це, по-перше, хлібозаводи, зерносушарки, склозаводи, молокозаводи та хімічні підприємства, вартість продукції яких напряму залежить від вартості скрапленого газу. Понад 1000 підприємств використовують пропан - бутан як допоміжний ресурс у виробництві. Це будівельні, дорожні, сантехнічні, агропідприємства та виробництво побутової хімії. Також виробники мінеральних вод, птахофабрики, консервні заводи, цукрові заводи та логістичні центри.
Окремо треба виділити сферу опалення та приготування їжі. Зокрема опалення приміщень. Необхідно зазначити, що юридичні особи масово почали переходити на пропан з початку 2021 року після різкого здороження природного газу.
Але найважча та тяжка ситуація з населенням. За статистичними даними скраплений газ використовують майже 750 тисяч домогосподарств, або майже 2 мільйони громадян. А сьогодні балонний газ особливо потрібен на деокупованих територіях, таких як Київська, Чернігівська, Сумська області, які досі відновлюються після пошкодження ГРП та мереж електропостачання (а попереду ще багато східних та південних областей, де питання забезпечення газом буде стояти вкрай гостро).
Слід зазначити, що розмір акцизу в державах ЄС регламентує Директива 2003/96/ЄС «Про реструктуризацію системи ЄС щодо оподаткування енергоносіїв та електроенергії», яку Україна має зобов’язання імплементувати.
Якщо буде прийнято політичне рішення вже сьогодні, у період воєнного стану, знову повертати акциз на пальне - необхідно підходити за принципом поступового повернення таких ставок, а також забезпечити їх відповідність встановленій пропорції ставок між різними видами пального відповідно до Директиви ЄС.
Закон повинен чітко встановити ставки акцизів на найближчі 5-7 років, як періоду адаптації до Директиви ЄС, та забезпечити стабільність та передбачуваність податкової політики для бізнесу та громадян.