Міністерство енергетики України надало роз’яснення щодо контролю відповідності газу скрапленого вимогам Технічного регламенту щодо вимог до газу скрапленого для автомобільного транспорту, комунально-побутового споживання та промислових цілей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 № 667.
У Технічному регламенті відсутня заборона щодо підтвердження відповідності продукції, що виробляється серійно.
Порядок сертифікації продукції, що випускається серійно визначається призначеними органами з оцінки відповідності. Зазначені процедури регламентуються при акредитації органу з оцінки відповідності Національним агентством з акредитації України.
Частиною першою статті 11-1 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» визначено, що Технічним регламентом може бути передбачено, що відповідність продукції, пов’язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об’єктів стандартам з переліку національних стандартів для цілей застосування відповідного технічного регламенту або частинам таких стандартів надає презумпцію відповідності такої продукції, пов’язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об’єктів суттєвим вимогам зазначеного технічного регламенту, які охоплюються такими стандартами або їх частинами та визначені в технічному регламенті.
Згідно з пунктом 4 Технічного регламенту дозволяється введення в обіг і надання на ринку в якості палива для автомобільного транспорту ГС, що відповідає вимогам, зазначеним у додатку 1.
Дозволяється введення в обіг і надання на ринку, в якості палива для комунально-побутового споживання та у промислових цілях, ГС, що відповідає вимогам, зазначеним у додатку 2.
Отже підтвердження відповідності скрапленого газу вимогам Технічного регламенту необхідно при введення в обіг і наданні на ринок скрапленого газу.
Наказом Міненерго від 02.11.2020 № 707 затверджено Перелік національних стандартів для цілей застосування Технічного регламенту щодо вимог до газу скрапленого для автомобільного транспорту, комунально-побутового споживання та промислових цілей.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» тільки призначені органи або акредитовані внутрішні органи з оцінки відповідності можуть проводити оцінку відповідності скраплених газів.
Процедурами акредитації займається Національне агентство з акредитації (далі - НААУ) відповідно до затверджених процедур та правил.
За інформацією НААУ станом на 15 грудня 2020 року ними отримано дві заявки на акредитацію та розширення сфери акредитації на виконання робіт у законодавчо регульованій сфері щодо оцінки відповідності Технічному регламенту щодо вимог до газу скрапленого для автомобільного транспорту, комунально-побутового споживання та промислових цілей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 № 667.
НААУ в установленому порядку проводяться необхідні роботи та заходи з акредитації та розширення сфери зазначених органів з оцінки відповідності.