13 листопада, готель «Київ». Українська Асоціація скрапленого газу провела круглий стіл на тему: "Акцизна політика в державі по відношенню до нафтопродуктів в 2020 році" Обговорювалися останні ініціативи по можливому збільшенню акцизів на скраплений газ та відповідно зменшення на бензин. На круглому стілі були присутні закордонні експерти з питань податків, представники міністерств, відомств та галузевих Асоціацій, учасники ринку нафтопродуктів, виробники галузі та ЗМІ.
Учасники ознайомились з матеріалами акі надали європейські та українські експерти по акцизній політиці в Європі та Україні. В доповідях були висновки та аналітична інформація стосовно досвіду світу та в Україні по відношенню до податків на скраплений газ.
Глобальне світове споживання автогазу за останні роки неухильно зростає та має досягти найбільшої відмітки в 27 мільйонів тон в 2019 році.Україна входить в п’ятірку лідерів таких країн як Корея, Туреччина, Росія, Польща.
Генеральний директор Liquid Gas Europe (Європейська Асоціація LPG) Самуель Маубанк вважає головною причиною чому уряди багатьох країн активно заохочують використання Автогазу та інших альтернативних видів палива є навколишнє середовище та економічні переваги Автогазу. Ставки акцизного збору на паливо в світі значно різняться по країнах. Немає єдиної моделі або підходу до формування та реалізації державної акцизної політики. Відповідна стратегія для кожної країни залежить від конкретних національних обставин. Але, тільки збалансованість податків дає реальну підтримку паливним секторам що регламентує Директива 2003/96/ЄС «Про реструктуризацію системи ЄС щодо оподаткування енергоносіїв та електроенергії». Україна має забов’язання імплементувати цю директиву.
В Україні обсяги споживання Автогазу зростають щороку в середньому на 8 %. Збільшення використання відбувається завдяки відносно збалансованій акцизній політиці. Головним аргументом який представив на обговорення виконавчий директор Української Асоціація скрапленого газу LPG Олег Широков це можливі негативні наслідки необгрунтованих змін в податковому законодавстві і це перш за все для пересічного українця який використовує скраплений газ. Розрахунки які були проведені показують що після збільшення акцизів на LPG з 52 до 136 Євро за 1000 л споживач отримає збільшення ціни на газ на 5 грн при цьому українцям такі зміни обійдуться до 10 млрд.грн. додаткових витрат. Автовласник зробив свій вибір, але вартість Автогазу більше 60 % вартості бензину може спонукати відмовитись від Автогазу.
Крапка прийняття рішення відмови від використання Автогазу в Україні у 2020 році
Представники профільної газомоторної Асоціації України зазначили, що в країні нараховано приблизно 2,5 млн. автогазових автомобілів. Маємо тенденції переходу з кількості ГБО в якість. Прийшов період змін поколінь ГБО. Єдиний урядовий захід на підтримку інвестування в переобладнення авто– це збалансована податкова політика стосовно акцизного збору. Політика на збільшення роздрібних цін може призвести до непорозуміння споживачів в державі та обмеження прав громадян вибирати дешевший вид палива.
В інформації яку надала УАСГ зазначено, що використання саме Автогазу в Україні останнім часом значно збільшилось, зростання обсягів реалізації продукту відбувається завдяки відносно сприятливим цінам на заправних станціях, та низькій вартості переобладнання бензинових автомобілів для роботи на обох видах палива. Автовласники, яких чимало в Україні, мають можливість переобладнувати автомобілі, при цьому вигода водіїв не тільки в тому, що ГБО обіцяє істотну економію витрат на паливо, а громадяни мають право на додатковий бонус — вартість установлення ГБО можна включити до податкової знижки та повернути частину сплаченого за рік ПДФО. Знижка на встановлення ГБО передбачена п.п. 166.3.7 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Цим підпунктом встановлено право платника податків включити до податкової знижки суму коштів, сплачених ним у зв’язку з переобладнанням свого транспортного засобу на використання у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. На кінець 2019 року буде нараховано 3 800 станцій що продавали Автогаз, по всій країні. Єдиний урядовий захід на підтримку Автогазу, як соціального продукту – має бути збалансована податкова політика стосовно акцизного збору на Автогаз порівняно з бензином та дизельним паливом. У 2017-19 роках податок склав в середньому 1.55 гривні за літр, у порівнянні з 3,02 для дизельного палива та 5,33 для бензину.
Акцизні податки в Україні з 2017 року в порівнянні з європейською директивою
Учасники столу зазначили що суспільство та учасники ринку стурбовані через проблеми які склалися на окремо взятому нафтопереробному заводі УКРТАТНАФТА з реалізацією бензину. Відсутність конкурентноздатної продукції яка має конкурувати з імпортним бензинов спонукає менеджмент заводу шукати единий вихід з кризи через збільшення акцизів на скраплений газ. Пропозиції були підримані що в найблищий час УАСГ виступить з пропозиціями яким чином захистити відчизняних виробників за допомогою вікритих державних важилів такі як.
За результатами столу Українська Асоціації скрапленого газу надіслала в комітет ВР пакет матеріалів та Висновків: